Enquire Now
Enquire Now

Roll of Honour - Students

NZIS Auckland Roll of Honour

  • Aiono, Bianca – NZ Senior Women’s tag
  • Campbell, Calyn – Counties u17 men’s touch
  • Feliciano, Nina – Auckland u21Ladies football
  • Gallagher, Melanie – Women’s Softball NZ u19
  • Hempstead-Bell, Sebastian – Auckland u19 Basketball
  • Katoa, Topani – Auckland u20 rugby
  • Lase, Litiana – Fiji Open Mixed Tag, North Harbour u21 woman’s touch
  • Mitchell, Conol – Auckland u16 rugby
  • Moala, Viliami – Junior Vulcans Player of the Year (Rugby League), Counties u21 men’s touch, Tonga u21 men’s tag team (winner of Oceania Tournament)
  • Muliufi, Enoka – Auckland u20 rugby
  • Smith, Ben – Auckland 7’s Men’s Rugby
  • Sua, Juliana – Manu Samoa 7s
  • Tawhai, Tumanawa – NZ Open Men’s touch, NZ u20 Men’s touch, Auckland open men’s touch
  • Toalepai, Navaron – Auckland u19 Basketball
  • Toalepai, Navore – Auckland u19 Basketball
  • Williams, Benjamin – NZ u20 Basketball
  • Amato, Sanchez – Counties Manukau Basketball
  • Biddle, Aaron – NZ U21 Touch, Counties U21 Mens touch team, Counties U17 Mixed touch team.
  • Bishop, Trent – NZ U18 Rugby League & Auckland Sharman Cup Rugby League Player of the year, NZ Junior Warriors, Counties Manukau Stingrays
  • Campbell, Lisa – NZ Women’s Rugby League
  • Davis, Marama – NZ 7’s Womens rugby, Auckland Storm, Counties Manukau Steelers Womans 7s, NZ Open Woman touch team, Counties Manukau Open Womans Touch team.
  • Elbers-Booth, Ruby – U19 Howick Pakuranga Representative Netball Squad 2012
  • Elliot, Jack – Rugby League Samoa U18
  • Hapuku, Tauturu – Development Warriors, NZ Junior Warriors, Counties Manukau Stingrays, NZ Residents U18 squad, NZ U17 Mixed Touch
  • Laumape, Ngani – NZ Junior Warriors
  • Lelenoa, Siaosi – Counties Manukau U20 Rugby
  • Malu, Eko – NZ Junior Warriors, Counites Manukau Stingrays
  • Mansson, Corey – Cook Island Tag Mens
  • Muipu, Bill – NZ Tag Open Mixed
  • Panapa, Tanirau – Counties U17 mixed touch team
  • Panapa-Williams, Julian – Counties Manukau U17 Mens touch team, NZ U17 mens touch team.
  • Papua, Jordan – Rugby League Samoa U18
  • Poe, Maui – Auckland U18 Rugby League
  • Renee Whitecliffe – NZ Rugby League and Touch, Auckland Rugby NPC Champions
  • Roberts, Corey – North Harbour 7’s Womans
  • Savea, Safatauafoi – Auckland U20 Rugby
  • Setefano, Sio – NZ U18 Rugby League
  • Smalley, Aiesha – Samoa Women’s Rugby League
  • Talaimanu, Christian – NZ U20 Volleyball
  • Talapule, Hope – NZ Tag Open Mixed
  • Tanner, Shane – North Harbour U21 Basketball
  • Taumihau, Teiho – Counties Manukau Stingrays U17
  • Taylor, James – NZ Junior Warriors, Counties Manukau Stingrays, NZ Residents U18’s, NZ U18 Rugby League & Auckland Under 18’s Player of the year
  • Tuatagaloa, Matthew – Counties Manukau U20 Rugby
  • Tubic, Hazel – NZ Black Ferns
  • Wilkins, Dempsey – NZ Boxing

Wellington Roll of Honour

  • Blake, Andrew – New Zealand Under 20 World Cup – Football, Wellington Men’s National Football Squad, National Youth Football League
  • Chapman, Sian – Oceania Track and Field Representative, Carterton Young Achievers Award 2012,2013
  • Clark, Courtney – Wellington Regional Netball Representative
  • Clark, Michael – New Zealand Men’s Netball Representative
  • Corbett, Chris – Nelson Bays Rugby Representative, Nelson Bays Touch Rugby Representative
  • Faauli, Toreka – Wellington Mixed Martial Arts
  • Hira, Manutai – Wellington Maori Colts Rugby
  • Kingi, Alisha – Wellington Touch Rugby
  • Lawrence, Crystal – New Zealand Secondary School Netball Squad, College Sport Wellington regional netballer of the year 2012
  • Leesburg, Luke – Wellington Golf representative
  • McLellan, Stacee – Wellington Under 21 Touch Rugby Representative
  • McLeod, Hannah – Hawkes Bay National Athletics Team
  • Orchard, Brett – Marlborough Cricket Representative, South Island Indoor Cricket Representative
  • Paine, Stevie – Junior Sports Person of the Year – Athletics 2007, 2008, 2009, Australian Athletics Pac Pacific Games, Oceania Athletics Championships
  • Power, Shannon – Tasman senior Netball Representative
  • Taiapa, Leroy – Poverty Bay Rugby Representative, Wellington Rugby Representative
  • Tuahuru, Raukawa – Queensland Barbarians Women Rugby Team
  • Elbers-Booth, Ruby – U19 Howick Pakuranga Representative Netball Squad 2012
  • Elliot, Jack – Rugby League Samoa U18
  • Farani, Daniel – Rugby Manu Samoa Super 14 Sharks
  • Finau, Ruby – Wellington Women’s Rugby NPC Runner Up
  • Gopperth, Jimmy – Rugby Hurricanes/Junior ALL BLACKS
  • Hapuku, Tauturu – Development Warriors, NZ Junior Warriors, Counties Manukau Stingrays, NZ Residents U18 squad, NZ U17 Mixed Touch
  • Kiriau, Kiki – Junior Tall Blacks Basketball
  • Laumape, Ngani – NZ Junior Warriors
  • Leiua, Alapati – Wellington Lions, Hurricanes
  • Lelenoa, Siaosi – Counties Manukau U20 Rugby
  • Maligi, Molly – Wellington Womens Rugby
  • Malu, Eko – NZ Junior Warriors, Counites Manukau Stingrays
  • Mansson, Corey – Cook Island Tag Mens
  • Muipu, Bill – NZ Tag Open Mixed
  • Palelei, Hollace – NZ Women’s Volleyball Coach (succeeds Shelley Addison)
  • Persico, Aaron – Six Nations Rugby Italy
  • Pritchard, Daya – Central Pulse Netball Franchise, Silver Ferns Squad
  • Seumanfagai, Simeona – Rugby League Wellington Orca’s, Newcastle Nights NRL Rugby League
  • Te Huna, Pattie – NZ Indoor Netball, Cook Islands Netball Team
  • Tuatagaloa, Belgium – 2012 All Black Sevens team
  • Tufuga, Presley – Rugby Wellington Lions Development
  • Tukaha, Jody – Rugby Poverty Bay
  • Tupa, Sione – Rugby Poverty Bay
  • Woodcock, Luke – Black Caps Cricket

NZIS Christchurch Roll of Honour

  • Villalon, Vester – Olympic Lifting (2nd in NZ Champs)
  • Henry, Matt – Cook Island 7s Player
  • Connolly, Elliott – NZ Judo
  • Kershaw, Kathlyn – Canterbury Secondary Schools Sports Award Winner
  • Ziolo, Ben – Canterbury Touch
  • Smith, Megan – Canterbury Touch
  • Burnett, Regan – Canterbury Basketball
  • Roberts, Arna – Marlborough Football
  • Thornley, Ashley – Canterbury Softball
  • Quinn, Bohemian – Canterbury Softball
  • Metuatini, Tess – Canterbury Softball
  • Heersink, Tjaart – Tasman Basketball
  • Brown, Lewis – Rugby League New Zealand Kiwis
  • Davu, Vilimaina – Netball NZ Silver Fern
  • Fela, Mahara – Canterbury under 18′s Women’s Netball team
  • Ford, Tayla – NZ Womens 7’s
  • Fuller, Matt – Speed Skating NZ
  • Hoy, Jade – Canterbury Rugby League
  • Jarden, Chris – NZ Speed Skating team
  • Leo’o, Johnny – Rugby Crusaders, NZ Junior ALL BLACK
  • Penitani, Krystyne – NZ Women’s Ice Hockey Team
  • Tuitavuki, Paul – Canterbury Under 18 Rugby team
  • Vivian, Jazmine – NZ 7′s Women’s training squad
  • Williams, Niall – NZ  Women’s Touch

More Student Honours

  • Adams, Dion – Rugby King Country
  • Aiatu, Muteremoan – NZ Black Ferns 2011, Wellignton Pride 2012
  • Ale, Billy-Jean – Touch NZ Mix & Women’s NZRL World Cup squad 2008
  • Baigent, Kane – Taekwondo Oceania ChampionSusan Blundell – Volleyball NZ Women’s & Beach Volleyball Team
  • Church, Adam – Football NZ U20 Team
  • Daly, Nicholas – Wrestling NZ Commonwealth Team
  • Davies, Josh – Rugby League Parramatta Eels,
  • Durr, Courtney – Softball NZ Junior Whitesox
  • Eade, James – Karate NZ Champion
  • Easton, Coral – Touch Rugby NZ
  • Hall, Sam – Rugby Waikato Development
  • Hume-Merry, Cushla – Sailing ISAF World Youth Championship Bronze Medallist 2008
  • Jackson, Francesca – Speed Skating NZ
  • Johnston, Ashley – Softball NZ Whitesox
  • Lilo, Serge – Rugby NZ U19, U21 Representative, Hurricans, Chiefs, Blues
  • Mcintyre, Cameron – Rugby NZ U21, NZ Junior ALL BLACK
  • Nonu, Ma’a – Rugby ALL BLACK
  • Pamment, Oscar – Rugby West Coast
  • Persico, Aaron – Six Nations Rugby – Italy
  • Peters, Mike – Beach Volleyball NZ Team
  • Polybank, Brendan – Basketball NZ Tall Blacks
  • Robin, Taraia – Wellington Firebirds Cricket
  • Rowat, Claire – NZ Black Ferns 2009, Wellington Pride 2012
  • Schwalger, John – NZ Rugby ALL BLACK
  • Seveali’i-Siolo, Elvis – Rugby Manu Samoa
  • So’oialo, Rodney – NZ Rugby ALL BLACK
  • Soffe, Keisha-Dean – Common Wealth Games – Bronze Medalist, Melbourne 2006
  • Swain, Nicole – NZ Mountain Biking
  • Tuckerman, Aaron – NZ Mountain Biking
  • Vui, John – Rugby Manu Samoa 2008
  • Walters, Glen – Rugby Wairarap Bush
  • Wilson, Horano – Rugby West Coast