NZIS Sports Roll of Honour

NZIS students, graduates and staff have been picking up Representative sporting and other honours all over New Zealand – see the list below by region. Congratulations to all our NZIS Representatives.

Auckland | Wellington | Christchurch | Staff Honours

Auckland

Auckland Roll of Honour – 2014

Aiono, Bianca – NZ Senior Women’s tag
Campbell, Calyn – Counties u17 men’s touch
Feliciano, Nina – Auckland u21Ladies football
Gallagher, Melanie – Women’s Softball NZ u19
Hempstead-Bell, Sebastian – Auckland u19 Basketball
Katoa, Topani – Auckland u20 rugby
Lase, Litiana – Fiji Open Mixed Tag, North Harbour u21 woman’s touch
Mitchell, Conol – Auckland u16 rugby
Moala, Viliami – Junior Vulcans Player of the Year (Rugby League), Counties u21 men’s touch, Tonga u21 men’s tag team (winner of Oceania Tournament)
Muliufi, Enoka – Auckland u20 rugby
Smith, Ben – Auckland 7’s Men’s Rugby
Sua, Juliana – Manu Samoa 7s
Tawhai, Tumanawa – NZ Open Men’s touch, NZ u20 Men’s touch, Auckland open men’s touch
Toalepai, Navaron – Auckland u19 Basketball
Toalepai, Navore – Auckland u19 Basketball
Williams, Benjamin – NZ u20 Basketball

Auckland Roll of Honour – Alumni

Amato, Sanchez – Counties Manukau Basketball
Biddle, Aaron – NZ U19 Touch
Biddle, Aaron – NZ U21 Touch, Counties U21 Mens touch team, Counties U17 Mixed touch team.
Bishop, Trent – NZ Junior Warriors, Counties Manukau Stingrays
Bishop, Trent – NZ U18 Rugby League & Auckland Sharman Cup Rugby League Player of the year
Campbell, Lisa – NZ Women’s Rugby League
Davis, Marama – NZ 7’s Womans rugby, Auckland Storm, Counties Manukau Steelers Womans 7s, NZ Open Woman touch team, Counties Manukau Open Womans Touch team.
Elbers-Booth, Ruby – U19 Howick Pakuranga Representative Netball Squad 2012
Elliot, Jack – Rugby League Samoa U18
Hapuku, Tauturu – Development Warriors, NZ Junior Warriors, Counties Manukau Stingrays, NZ Residents U18 squad, NZ U17 Mixed Touch
Laumape, Ngani – NZ Junior Warriors
Lelenoa, Siaosi – Counties Manukau U20 Rugby
Malu, Eko – NZ Junior Warriors, Counites Manukau Stingrays
Mansson, Corey – Cook Island Tag Mens
Muipu, Bill – NZ Tag Open Mixed
Panapa, Tanirau – Counties U17 mixed touch team
Panapa-Williams, Julian – Counties Manukau U17 Mens touch team, NZ U17 mens touch team.
Papua, Jordan – Rugby League Samoa U18
Poe, Maui – Auckland U18 Rugby League
Renee Whitecliffe – NZ Rugby League and Touch, Auckland Rugby NPC Champions
Roberts, Corey – North Harbour 7’s Womans
Savea, Safatauafoi – Auckland U20 Rugby
Setefano, Sio – NZ U18 Rugby League
Smalley, Aiesha – Samoa Women’s Rugby League
Talaimanu, Christian – NZ U20 Volleyball
Talapule, Hope – NZ Tag Open Mixed
Tanner, Shane – North Harbour U21 Basketball
Taumihau, Teiho – Counties Manukau Stingrays U17
Taylor, James – NZ Junior Warriors, Counties Manukau Stingrays, NZ Residents U18’s, NZ U18 Rugby League & Auckland Under 18’s Player of the year
Tuatagaloa, Matthew – Counties Manukau U20 Rugby
Tubic, Hazel – NZ Black Ferns
Wilkins, Dempsey – NZ Boxing

Wellington

Wellington Roll of Honour – 2014

Blake, Andrew – New Zealand Under 20 World Cup – Football, Wellington Men’s National Football Squad, National Youth Football League
Chapman, Sian – Oceania Track and Field Representative, Carterton Young Achievers Award 2012,2013
Clark, Courtney – Wellington Regional Netball Representative
Clark, Michael – New Zealand Men’s Netball Representative
Corbett, Chris – Nelson Bays Rugby Representative, Nelson Bays Touch Rugby Representative
Faauli, Toreka – Wellington Mixed Martial Arts
Hira, Manutai – Wellington Maori Colts Rugby
Kingi, Alisha – Wellington Touch Rugby
Lawrence, Crystal – New Zealand Secondary School Netball Squad, College Sport Wellington regional netballer of the year 2012
Leesburg, Luke – Wellington Golf representative
McLellan, Stacee – Wellington Under 21 Touch Rugby Representative
McLeod, Hannah – Hawkes Bay National Athletics Team
Orchard, Brett – Marlborough Cricket Representative, South Island Indoor Cricket Representative
Paine, Stevie – Junior Sports Person of the Year – Athletics 2007, 2008, 2009, Australian Athletics Pac Pacific Games, Oceania Athletics Championships
Power, Shannon – Tasman senior Netball Representative
Taiapa, Leroy – Poverty Bay Rugby Representative, Wellington Rugby Representative
Tuahuru, Raukawa – Queensland Barbarians Women Rugby Team

Wellington Roll of Honour – Alumni

Elbers-Booth, Ruby – U19 Howick Pakuranga Representative Netball Squad 2012
Elliot, Jack – Rugby League Samoa U18
Farani, Daniel – Rugby Manu Samoa Super 14 Sharks
Finau, Ruby – Wellington Women’s Rugby NPC Runner Up
Gopperth, Jimmy – Rugby Hurricanes/Junior ALL BLACKS
Hapuku, Tauturu – Development Warriors, NZ Junior Warriors, Counties Manukau Stingrays, NZ Residents U18 squad, NZ U17 Mixed Touch
Kiriau, Kiki – Junior Tall Blacks Basketball
Laumape, Ngani – NZ Junior Warriors
Leiua, Alapati – Wellington Lions, Hurricanes
Lelenoa, Siaosi – Counties Manukau U20 Rugby
Maligi, Molly – Wellington Womens Rugby
Malu, Eko – NZ Junior Warriors, Counites Manukau Stingrays
Mansson, Corey – Cook Island Tag Mens
Muipu, Bill – NZ Tag Open Mixed
Palelei, Hollace – NZ Women’s Volleyball Coach (succeeds Shelley Addison)
Persico, Aaron – Six Nations Rugby Italy
Pritchard, Daya – Central Pulse Netball Franchise, Silver Ferns Squad
Seumanfagai, Simeona – Rugby League Wellington Orca’s, Newcastle Nights NRL Rugby League
Te Huna, Pattie – NZ Indoor Netball, Cook Islands Netball Team
Tuatagaloa, Belgium – 2012 All Black Sevens team
Tufuga, Presley – Rugby Wellington Lions Development
Tukaha, Jody – Rugby Poverty Bay
Tupa, Sione – Rugby Poverty Bay
Woodcock, Luke – Black Caps Cricket

Christchurch

Christchurch Roll of Honour – 2014

Villalon, Vester – Olympic Lifting (2nd in NZ Champs)
Henry, Matt – Cook Island 7s Player
Connolly, Elliott – NZ Judo
Kershaw, Kathlyn – Canterbury Secondary Schools Sports Award Winner
Ziolo, Ben – Canterbury Touch
Smith, Megan – Canterbury Touch
Burnett, Regan – Canterbury Basketball
Roberts, Arna – Marlborough Football
Thornley, Ashley – Canterbury Softball
Quinn, Bohemian – Canterbury Softball
Metuatini, Tess – Canterbury Softball
Heersink, Tjaart – Tasman Basketball

Christchurch Roll of Honour – Alumni

Brown, Lewis – Rugby League New Zealand Kiwis
Davu, Vilimaina – Netball NZ Silver Fern
Fela, Mahara – Canterbury under 18′s Women’s Netball team
Ford, Tayla – NZ Womens 7’s
Fuller, Matt – Speed Skating NZ
Hoy, Jade – Canterbury Rugby League
Jarden, Chris – NZ Speed Skating team
Leo’o, Johnny – Rugby Crusaders, NZ Junior ALL BLACK
Penitani, Krystyne – NZ Women’s Ice Hockey Team
Tuitavuki, Paul – Canterbury Under 18 Rugby team
Vivian, Jazmine – NZ 7′s Women’s training squad
Williams, Niall – NZ  Women’s Touch

More Student Honours

Adams, Dion – Rugby King Country
Aiatu, Muteremoan – NZ Black Ferns 2011, Wellignton Pride 2012
Ale, Billy-Jean – Touch NZ Mix & Women’s NZRL World Cup squad 2008
Baigent, Kane – Taekwondo Oceania ChampionSusan Blundell – Volleyball NZ Women’s & Beach Volleyball Team
Church, Adam – Football NZ U20 Team
Daly, Nicholas – Wrestling NZ Commonwealth Team
Davies, Josh – Rugby League Parramatta Eels,
Durr, Courtney – Softball NZ Junior Whitesox
Eade, James – Karate NZ Champion
Easton, Coral – Touch Rugby NZ
Hall, Sam – Rugby Waikato Development
Hume-Merry, Cushla – Sailing ISAF World Youth Championship Bronze Medallist 2008
Jackson, Francesca – Speed Skating NZ
Johnston, Ashley – Softball NZ Whitesox
Lilo, Serge – Rugby NZ U19, U21 Representative, Hurricans, Chiefs, Blues
Mcintyre, Cameron – Rugby NZ U21, NZ Junior ALL BLACK
Nonu, Ma’a – Rugby ALL BLACK
Pamment, Oscar – Rugby West Coast
Persico, Aaron – Six Nations Rugby – Italy
Peters, Mike – Beach Volleyball NZ Team
Polybank, Brendan – Basketball NZ Tall Blacks
Robin, Taraia – Wellington Firebirds Cricket
Rowat, Claire – NZ Black Ferns 2009, Wellington Pride 2012
Schwalger, John – NZ Rugby ALL BLACK
Seveali’i-Siolo, Elvis – Rugby Manu Samoa
So’oialo, Rodney – NZ Rugby ALL BLACK
Soffe, Keisha-Dean – Common Wealth Games – Bronze Medalist, Melbourne 2006
Swain, Nicole – NZ Mountain Biking
Tuckerman, Aaron – NZ Mountain Biking
Vui, John – Rugby Manu Samoa 2008
Walters, Glen – Rugby Wairarap Bush
Wilson, Horano – Rugby West Coast

Staff Roll of Honour

Addison, Shelley – Volleyball NZ Lifetime Member
Ama, Rebecca – Volleyball, NZ Women’s Team
Brunsdon, Wade – NZ Maori Tag Team Tour to Australia
Burrow, Nick – Highly Commended Award, NZ Association of Private Education Providers (NZAPEP)
Collier, Sidney – NZ Indoor Netball, NZ Men’s Netball
Fiso, John – NZ Volleyball
Fraser, Janelle – Volleyball NZ Women’s Team
Koko, Ali – Manu Samoa Rugby, Wellington Lions Rugby
Laga, Lesa – Volleyball NZ Women’s Team
Maulolo, Terisa – Volleyball Club Nationals Best Spiker Nominee
Montague, Ben – Malta Rugby League
Rassmussen, Viggo – Rugby League Samoa U20
Reed, Leilani – Silver Ferns Netball, Samoan Netball Team
Taufale, Natu – NZ Tall Blacks Basketball

New Zealand Institute of Sport